Sezóna 2021
Podivná olympijská sezona 2021 týmu GAPP System – Kolofix
Vyhodnocení nějakého sportovního období; to je analýza, zpráva pro partnery, je to vizitka celoroční nebo spíš mnohem delší koncepční práce. I my jsme se rozhodli, byť s velkým zpožděním, něco k fungování týmu v roce 2021 napsat. Nebude to suché hodnocení za pomoci výsledkových listin, pokusíme se nastínit těm, kteří mají zájem se o cyklistice dozvědět víc, všechno v širších souvislostech.
V dějinách cyklistiky a asi sportu vůbec neexistuje podivnější sezona, než byla ta loňská. Musíme se vrátit ještě o rok zpátky, do léta a podzimu roku 2020. Naše paměť bývá velice krátká, a tak je dobré si oživit, že oficiálně kvůli covidu se kalendáře sportovních akcí proměnily v cár papíru. V Česku jsme měli ještě docela štěstí, velká část závodů se odjela, ale pokud jde o mezinárodní klání té nejvyšší úrovně, tak tam došlo k tomu nejhoršímu, a to je rušení bez náhrady. Světový pohár se odbyl v Novém Městě na Moravě jedním dvojzávodem v průběhu jediného týdne a všemi toužebně očekávaná olympiáda v Tokiu se nekonala vůbec. Proč se k tomu vracím? Všechno se vším souvisí. Cyklisté, stejně jako další sportovci z jiných odvětví, ladí svou formu dlouhodobě. Není to otázka měsíců, ale let. A teď budu konkrétní; Když se podíváte na výsledek Jitky Čábelické na vrcholné akci roku, to je mistrovství světa 2020, dojdete ke zjištění, že pro olympiádu bylo vše nachystáno k velkému úspěchu.
Namísto toho skončila velice pozdě, v půlce října, sezona 2020 a de facto vzápětí začala příprava na tu následující s odloženým Tokiem. Jitka bohužel musela, nikoliv vlastní vinou, znovu obhajovat svou pozici nejlepší české bikerky a bojovat o nominaci, přestože jednou už nominovaná byla. Člověku to na klidu nepřidá. Loňský rok znamenal nervy na pochodu pro všechny. Bude se konat světový pohár? Uskuteční se nakonec olympiáda? Otázky přicházely, ale odpovědi na ně v drtivé většině až na poslední chvíli. Ladit formu? Ale kdeže! Spíše hledat prostředky, jak se z toho všeho nezbláznit.
GAPP System – Kolofix soutěžil jako obvykle na dvou frontách. Na české scéně obhajoval pozici dlouhodobě nejúspěšnějšího českého týmu, v rovině světové pak chtěl Jitku připravit co nejlépe na vrchol v Tokiu. Dalo by se popsat hodně stránek líčením jednotlivých závodů u nás i v zahraničí, které se vesměs odehrávaly v komorní atmosféře a s respirátory na ústech. Dnes už to nemá smysl řešit, musíme myslet na budoucnost, a to také děláme, což pozorný čtenář určitě zjistil při představování nové týmové sestavy a podpůrného týmu pro sezonu 2022.
Krátce je ale třeba dostát výsledkovému servisu. Na české půdě zůstala Jitka tou nejlepší; na mistrovství republiky v Harrachově si připsala dva mistrovské tituly ze short tracku i cross country, tady už vládne čtyři roku bez přerušení. V Českém poháru obsadila sice třetí místo, ale tato soutěž padla za oběť přípravě na olympiádu. Neodjela všechny závody, ale zaznamenala zde dvě cenná vítězství. Na mezinárodní úrovni se zmíním jen o světovém poháru a olympiádě. V Albstadtu patnáctá v short tracku, desáté místo v téže disciplíně ve francouzském Les Gets a později po olympiádě na MS šestnáctá. V hlavních závodech cross country byly výsledky horší než v roce 2020, ale důvody jsme se snažili popsat výše. Bizarní tokijská olympiáda znamenala pro Jitku 22. místo v konkurenci těch nejlepších z nejlepších. Jestli je to hodně nebo málo, to necháme na vás.
Pokud jde o kluky, tam jsme kandidáta do olympijského závodu neměli a sezónním tahounem se stal jednoznačně Lukáš Kobes. Víc jsme si slibovali od Tomáše Paprstky a Davida Šulce jako nadějného třiadvacítkáře, ale ti své ambice nenaplnili. Lukáš Kobes skončil v celkovém hodnocení Českého poháru na třetím místě se shodným počtem bodů jako druhý Jan Vastl. Na mistrovství republiky v Harrachově zajel moc pěkný závod, ale skončil těsně pod stupni vítězů. Na mezinárodní úrovni, pokud opět zmíním závody světového poháru, nejsme zatím schopni konkurovat světové špičce. Prvním důvodem je skutečnost, že v Česku dlouhodobě těžko hledáme nástupce Járy Kulhavého, druhým důvodem je skutečnost, že Ondra Cink jezdí v jiném týmu a pak je tu ještě jeden problém související s postavením našich závodníků ve světovém UCI rankingu. Jestliže vyrážíte do závodu ze stého místa na startovní čáře, je úspěch, za který počítáme umístění v první třicítce, science fiction. Napadá mě, že bude zajímavé se o tom někdy rozepsat víc…
Tolik snad k uplynulému roku, který vzhledem k obrovským těžkostem na hraně existence a neexistence řady týmů horské cyklistiky, rádi zapomeneme. Jsme rádi, že hlavní cíl, který jsme partnerům dali, tj. účast na olympiádě, byl splněn. Ale už bezprostředně po Tokiu jsme začali pracovat na tom, aby barvy GAPP System – Kolofix zářily na českých i světových kolbištích ještě jasněji.
GAPP System – Kolofix
Tomáš Přibyl